Výbavička do postýlky od 3 měsíců
Pokud už jste se svým novorozeňátkem oslavili jeho první životní milníky - konec šestinedělí, první, druhý, několikátý měsíc - možná už jste zjistili, že čas dokáže nabrat opravdu závratné tempo:) S přibývajícím věkem i prvními pokroky vašeho děťátko se mění nejen jeho potřeby, ale i prostředí, ve kterém tráví čas – a postýlka není výjimkou. Zatímco novorozeňátko potřebuje hlavně bezpečné a útulné místo ke spánku, miminka od 3 měsíců už začíná vnímat okolí, více se hýbou a tráví v postýlce i aktivní chvilky. Jak tedy správně vybavit postýlku pro miminko od tří měsíců?
Kvalitní matrace je základ
Základem zdravého odpočinku i nadále zůstává pevná, rovná a prodyšná matrace. Miminko ve třech měsících sice ještě nesedí ani neleze, ale jeho tělo se rychle vyvíjí a potřebuje dobrou oporu. Matrace by měla být středně tvrdá (ani příliš měkká, ani příliš tvrdá), ideálně s odnímatelným, pratelným potahem a vyrobená z certifikovaných materiálů, protože ty dobře odvádějí vlhkost a jsou hypoalergenní.
Do postýlky dávejte jen bavlněné nebo bambusové prostěradlo. Opět dejte přednost materiálům s certifikací (např. Oeko-Tex), protože pokožka vašeho miminka je stále citlivá a tyto materiály jsou k ní velmi šetrné.
Spací pytel nebo zavinovačka
Pokud jste doposud preferovali klasickou zavinovačku, možná nastal čas vyměnit ji za spací pytel. Ve třech měsících už není klasické zavinování nutné, ale miminka se stále a ráda odkopávají. Spací pytel je tak ideální volba – zajišťuje teplo, komfort a bezpečí. Miminko je celou noc zakryté bez odkopaných nožiček, proto klidněji a déle spinká.
Navíc je spánek ve spacím pytli považován spánkovými odborníky za nejbezpečnější způsob spánku u malých dětí, protože eliminuje používání přikrývek, které by mohly miminku překrýt obličej a zabránit mu v dýchání.
Při výběru sledujte vždy materiály. Přihlédněte také k ročnímu období, existují totiž letní/zimní verze spacích pytlů. Pokud si nejste jisti velikostí ani materiálem, skvělé jsou celoroční / rostoucí spací pytle, se kterými chybu rozhodně neuděláte. Nebo mrkněte na našeho interaktivního průvodce na www.sleepee.cz.
Důležité je také naučit se děti do spacích pytlů správně oblékat. S tím vám pomůže následující tabulka.
Ochranné mantinely do postýlky
Pokud je vaše miminko už teď více aktivní, možná máte obavu, aby při stále vzrůstajícím pohybu v postýlce nenaráželo do bočnic. Tomu zabrání měkké mantinely do postýlky. Mantinely byly dříve zcela běžné, dnes ale odborníci doporučují jejich používání s opatrností kvůli riziku přehřátí nebo udušení. Pokud se pro mantinel rozhodnete, stačí, když správně vyberete a hlavně, uvážete tak, jak je třeba.
(Mantinel vážeme k příčkám postýlky, stuhy necháváme ideálně ve vnější části postýlky. Všechny dobře utáhneme a zavážeme nadvakrát, aby byl mantinel uvázaný opravdu pevně. Pak máme jistotu, že bude držet na svém místě a nebude padat či nikam sklouzávat:)
Stále platí, že v postýlce by nemělo být nic navíc. Žádné volně položené hračky, peřinky, dečky a zbytečné polštářky.
Oblíbená hnízdečka pro miminko
V posledních letech velmi oblíbeným pomocníkem stala hnízdečka. Hnízdečka miminka obklopují a vytváří pro ně pocit bezpečí, cítí se podobně jako u maminky v bříšku – v teple, ve stísněném a bezpečném prostředí. To jim pomáhá lépe spát a snadněji se uklidnit. Jsou skvělá pro denní spánek nebo velmi praktická na odložení miminka například na pohovku během dne.
Hnízdečka jsou určena především pro novorozence a kojence, většinou do 6–8 měsíců věku. Klíčové je ale jejich správné a bezpečné používání.
Na noční spánek se běžná hnízdečka nedoporučují, protože hrozí riziko, že se miminko do boků hnízdečka zavrtá a v krajním případě hrozí udušení. Skvělé řešení má ale hnízdečko Sleepee. Hrany tohoto hnízdečka se dají jednoduše odepnout - jsou přidělané na zip, který jednoduše rozepnete ve chvíli, kdy vám miminko usne. Hnízdečko díky tomu kombinuje všechny požadované benefity - usnadňuje uspávání, dodává pocit komfortu a klidu, a především zajišťuje bezpečí během spánku právě díky odepínatelným hranám.
Hnízdečko je také velmi praktickým a skvělým pomocníkem na cesty. Jednoduše ho sbalíte sebou a vaše miminko bude zvyklé usínat stále ve stejném prostředí, ať už cestujete kamkoli.
Hnízdečka vybírejte vždy z kvalitních, certifikovaných a ideálně prodyšných materiálů, které umožňují pokožce miminka dýchat. Povlak by měl být snímatelný či pratelný, což mimo jiné nabízí i hnízdečko Sleepee. To má navíc praktický tvar, který se perfektně přizpůsobí každé postýlce. Má pohodlnou matraci, pod kterou funguje i monitor dechu.
Hnízdečko Sleepee si můžete pořídit s odnímatelnou hrazdičkou a hračkami. Má také variantu s bílým šumem (připnutý přístroj). I ten lze odepnout a používat i mimo hnízdečko, například během kočárkování nebo cestování autem.
Monitory a chůvičky
Pokud vaše miminko spí samostatně v postýlce, nikoli ve vaší posteli, dětská chůvička nebo monitor dechu vám pomůže mít přehled i na dálku, zda je miminko v pořádku. Pokud používáte od narození, klidně v tom ještě několik měsíců pokračujte.
První smyslové hračky
Pokud vaše miminko tráví v postýlce nějaký čas i mimo spánek, je na čase mu tento čas zpříjemnit:) Ideálním řešením jsou závěsné hračky/ kolotoče nad postýlku nebo hrazdičky (viz například hnízdečko Sleepee), které podněcují smysly miminka. Vše ale s mírou – všechny tyto doplňky by měly být přenosné, nezapomeňte, že během spánku by mělo být lůžko zcela volné.
Stále platí, že méně je více
I když byste vašemu malému pokladu snesli modré z nebe, nezahlcujte postýlku množstvím zbytečných předmětů. Postýlka několika měsíčního miminka by měla být hlavně bezpečná, pohodlná a přehledná. A to nejkrásnější stejně bude vaše tvář skloněná nad ní:)