Jak na zdravé příkrmy pro děti během zimy?

Pokud vám během zimy nastává období prvních příkrmů, nezoufejte, že zrovna v této době se regály v obchodech neprohýbají pod tíhou čerstvého a barevného ovoce, jako tomu bývá například v létě. I zima je totiž ideálním obdobím pro přípravu dobrot z dostupných sezónních surovin, které jsou plné vitamínů a minerálů. Chladné počasí vybízí k podávání pokrmů, které jsou výživné, vaše miminko zahřejí a posílí jeho imunitu. Přinášíme tipy na suroviny, po kterých byste v zimě rozhodně měli sáhnout a ze kterých můžete vykouzlit pro vaše malé poklady skvělý jídelníček!

 

Facebook Ads NEW (9)

 

Sezónní suroviny vhodné pro zimní příkrmy

Největším pokladem zimy je jistě kořenová zelenina. Mrkev, petržel, celer, dýně nebo pastiňák jsou skvělé suroviny bohaté na vitamín A, vlákninu a minerály. Jsou lehce stravitelné a vhodné i pro první příkrmy.

 

Tip:

Pro úplně první ochutnávky příkrmů stačí kteroukoli uvedenou zeleninu uvařit v páře do měkka, poté rozmixovat a podávat například s kapkou kvalitního oleje.

Výborným zdrojem sacharidů jsou brambory. Skvělou alternativou jsou sladké brambory - batáty, dodají příkrmu jemně nasládlou chuť a potřebný vitamín C.

Červená řepa je další skvělá zimní surovina bohatá na železo a vitamíny skupiny B. Přidá pokrmům krásnou barvu a sladkou chuť:)

 

Facebook Ads (7)

 

Nezapomeňte ani na druhy zeleniny jako je kapusta nebo brokolice - obsahují vitamíny C a K, které posílí imunitu. Přidávejte je ideálně do zeleninových směsí, aby si na ně vaše děti hezky zvykly.

Ovoce v zimě? Nejlépe jablka a hrušky. Jednak jsou v zimě nejdostupnější a skvěle se hodí pro přípravu ovocných pyré. Jsou bohaté na vitamíny a přirozeně sladké, což malým dětem velmi chutná.

 

Tip:

Jablka můžete podusit s trochou skořice, která dodá jemnou vůni:)

 

Jaké vitamíny během zimy doplňovat

Kvůli nižšímu množství slunečního záření a omezenému množství čerstvých potravin je důležité doplňovat některé klíčové vitamíny, které pomohou posílit imunitu vašich dětí během dlouhé zimy a udržet je v dobré kondici.

Vitamín D, známý jako "sluneční vitamín", našim dětem v zimě právě díky omezenému slunečního záření většinou chybí. Neměli bychom ho však opomínat, jelikož podporuje správné fungování imunitního systému, má vliv na zdraví kostí a zubů a také pomáhá tělu vstřebávat vápník.


Kde ho můžeme v zimě najít? Například v tučných rybách (losos, makrela), ale také třeba ve vejcích (nezapomeňte, že jako první je třeba dětem zařadit do jídelníčku pouze žloutek, bílek se přidává až od jednoho roku).

 

Facebook Ads NEW (14)

 

Vitamín C – ochrana proti nachlazení. Vitamín C je zásadní pro podporu imunity, boj proti volným radikálům a regeneraci buněk. Posiluje obranyschopnost těla, snižuje riziko infekcí a pomáhá tělu vstřebávat železo. Obsahují ho například citrusové plody (pozor, ty však nejsou vhodné jako první příkrmy), kiwi, ale také šípky, paprika, brokolice či zelí.

Vitamín A je klíčový pro zdraví kůže, očí a sliznic, které tvoří první obrannou linii proti infekcím. Také, posiluje imunitu a udržuje zdravou pokožku. Vitamín A najdete v potravinách jako je mrkev, dýně, sladké brambory, špenát nebo játra.

Vitamín E je silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporuje imunitní systém. Podporuje zdraví pokožky, pomáhá při regeneraci tkání a posiluje srdce. Jak ho tedy v zimě doplnit? Stačí sáhnout po potravinách s jeho vysokým obsahem, jako jsou ořechy (samozřejmě jen větší děti), různá semínka, rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, lněný - ty je možné běžně přidávat do zeleninových příkrmů) nebo avokádo.

 

Jakých surovin se v zimě vyvarovat?

Určitě doporučujeme se v zimě vyvarovat pokrmů, které do této sezóny nepatří. Zářivé skleníkové jahody vašim dětem nenabídnou nic důležitého, naopak, během zimy se nebojte sáhnout raději po mražených surovinách - dnes už i v běžném obchodě seženete velký výběr kvalitního mraženého ovoce a zeleniny (ideální je samozřejmě myslet na zimu již během léta a zamrazit například jahody, borůvky, meruňky a pod.)

 

Facebook Ads NEW (15)

 

Pokud se chystáte začít přidávat i exotické ovoce a citrusy, nezapomeňte, že patří mezi časté alergeny. Zkuste začít například lžičkou pomerančové šťávy nebo jinými domácími džusy, vždy však používejte jen jeden druh ovoce, abyste případně vyloučili, pokud se objeví nějaká alergie.

Snažte se samozřejmě využít spíše domácích a lokálních surovin. Pokud jste si v létě neuložili suroviny do mrazáku (kdo si na to vzpomněl, že), dobrou zeleninu seženete i v zimě v kvalitním farmářském obchodě nebo na trzích.

 

Nezapomeňte příkrmy také správně skladovat.

Pokud si příkrmy připravujete dopředu, rozdělte si je do malých dávek do mrazáku. Používejte skleněné nebo silikonové nádoby, které neovlivní chuť. Skladujte maximálně 1–2 měsíce, aby si pokrmy zachovaly své nutriční hodnoty.

 

Facebook Ads (31)

 

Zimní příkrmy jsou skvělou příležitostí, jak našim dětem obohatit jídelníček o zdravé a výživné potraviny. Nebojte se využít jen sezónních suroviny, i když nejsou tak barevné a pestré! I během zimy můžete připravit skvělé pokrmy, které budou nejen chutné, ale také plné vitamínů a živin potřebných pro zdravý růst a vývoj vašich dětí a na kterých si zcela jistě pochutnají!

  

A několik jednoduchých receptů na závěr!

Jablečné pyré s hruškou


1 jablko

1 hruška
Špetka skořice

Ovoce oloupejte, poduste v malém množství vody a rozmixujte.

 

Zeleninová směs s pastinákem


1 mrkev
1 menší pastinák
1 růžička brokolice

Zeleninu uvařte v páře, rozmixujte, můžete přidat lžičku másla:)

 

Batátové pyré s kapustou


1 menší batát
1 list kapusty

Uvařte batát a kapustu do měkka, smíchejte a rozmixujte.

 

Králík se špenátem a bramborem

1 brambora
50g králíka
5 ks listového špenátu
1 lžička olivového oleje

Nakrájejte brambory, přidejte uvařené králičí maso s trochou vývaru a špenát. dejte do vody, povařte, vše rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte a na závěr vmíchejte lžičku olivového oleje.