Společné spaní s dítětem, známé jako co-sleeping, je téma, které často vyvolává živé diskuse. Zatímco někteří jej považují za přirozenou součást rodičovství a významnou podporu vztahu mezi dětmi a rodičem, jiní upozorňují na možná zdravotní a bezpečnostní rizika. V tomto článku jsme se zaměřili na to, co co-sleeping obnáší, jaké má přínosy i úskalí a hlavně, jak jej praktikovat bezpečně.
Co je vlastně co-sleeping?
Pojem co-sleeping zahrnuje různé formy společného spaní dítěte s rodiči. Může jít o sdílení stejné postele (bed-sharing), kdy vaše dítě spí přímo ve vaší posteli. Co-sleepenig je ale také dětská postýlka bez bočnice připojená k rodičovské posteli. Pod pojem co-sleeping se zahrnuje také sdílení ložnice (tzv. room-sharing), kdy vaše miminko spí ve vlastní postýlce, ale ve stejné místnosti s rodiči.
Sdílení postele je stále poněkud kontroverzní a názory se různí i podle věku dítěte a podmínek, za jakých se provádí. Některé kultury (např. v Asii) praktikují co-sleeping zcela běžně, jiné jej nedoporučují vůbec.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Česká pediatrická společnost doporučují, aby dítě spalo v pokoji s rodiči minimálně do 6 měsíců, ideálně do 1 roku, ale ve vlastní postýlce.
Výhody co-sleepingu
Mezi jeho největší výhody patří bezpochyby podpora citového pouta a pocitu bezpečí pro vaše miminko. Blízkost rodičů snižuje stres a také eliminuje noční pláč. Pro kojící maminky je co-sleeping rozhodně ideální variantou. Usnadňuje kojení během noci, kdy maminky nemusí vstávat a mohou kojit v polospánku. Také přebalování nebo uklidňování je pohodlnější, rychlejší a snazší. Studie dokazují obecně lepší spánek dětí, mnohdy však i rodičů – všichni totiž spí klidněji ve vzájemné přítomnosti. Diskutuje se také o možném pozitivním vlivu na vývoj dětí a zlepšení spánkových cyklů a dýchání.
Rizika a obavy spojené s co-sleepingem
Společné spaní sebou ale nese také možná rizika, která je třeba zmínit. Mezi nejobávanější patří riziko udušení nebo přehřátí, zejména u novorozenců a malých miminek. Pokud nejsou dodržena bezpečnostní opatření, je upozorňováno také na zvýšené riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence). Některým rodičům ovlivňuje co-sleeping spánek negativně - mají strach z převalení, nevhodných pohybů a spánkových poloh, které by nemusely být pro malé miminko bezpečené. Nevhodné bývá také samotné prostředí - například měkké matrace, polštáře a peřiny mohou být pro miminko nebezpečné, zejména kvůli udušení nebo přehřátí.
Zmiňována je také potenciální závislost na blízkosti rodiče – je možné, že některé děti mohou v budoucnu hůře usínat samy.
Blízkost rodiče v noci může být pro miminko uklidňující – bezpečí by ale mělo být vždy na prvním místě.
Jak praktikovat co-sleeping bezpečně
Pokud se rozhodnete sdílet jednu postel s vaším malým pokladem, je potřeba dodržovat několik základních doporučení.
- Používejte pevnou matraci – žádné měkké podložky či pohovky. Pevná matrace je základ.
- Odstraňte všechny polštáře a přikrývky z dosahu miminka. Můžete použít bezpečné hnízdečko, velmi se doporučují spací pytle, které zajišťují, aby bylo miminko během noci v teple, bezpečí a pohodlí.
- Nikdy nespěte s miminkem, pokud jste unavení, pod vlivem alkoholu, léků nebo drog!
- Nekuřte – kouření (i pasivní) výrazně zvyšuje riziko SIDS!
- Nenechávejte starší sourozence spát ve stejné posteli s novorozeňátkem!
Použití dětské přistýlky bez bočnice je obecně doporučováno jako bezpečnější alternativa ke sdílené posteli.
Co-sleeping ano, či ne?
Bohužel neexistuje univerzální odpověď. Co vyhovuje jedné rodině, nemusí fungovat u jiné. Zásadní je ale informovanost, vaše vědomé rozhodnutí a bezpečné podmínky. Pokud co-sleeping pomáhá vám i vašemu miminku lépe spát, cítíte, že posiluje váš vztah a zároveň dodržujete bezpečnostní pravidla, není důvod se mu vyhýbat:)
Ať už se rozhodnete pro sdílenou postel, přistýlku nebo samostatnou postýlku v ložnici, nejdůležitější vždy je, aby byl spánek bezpečný a klidný pro obě strany:)